Fira med omtanke - inte med överflöd
Allt fler uppskattar hållbara och återbrukade julklappar. En ny undersökning visar att många gärna tar emot en begagnad present – men att färre vågar ge en. Låt dig inspireras till en omtänksam jul med ett överflöd av kärlek snarare än prylar.
Hållbara julklappar
En hållbar julklapp är något som mottagaren behöver, vill ha och kan använda. Den innebär inte onödiga klimatavtryck, varken i produktion eller transport. Den är långsiktig och miljövänlig, går att reparera om den går sönder och kan återbrukas.
Okej att köpa julklappar second hand
En undersökning* visar att en stor majoritet gärna tar emot en begagnad julklapp. Däremot tvekar många inför att ge bort något återbrukat, ofta av rädsla för att mottagaren inte ska uppskatta det. Siffrorna visar dock att mottagarna är mer positiva än man kanske tror. Det öppnar för en jul där omtanke, kvalitet och funktion får större betydelse än överflöd.
När du köper en julklapp second hand uppfyller gåvan flera av kriterierna för en hållbar julklapp. Du kan hitta unika gåvor och många second hand-butiker skänker dessutom vinsten till välgörande ändamål – något som kan kännas extra fint i juletid.
Kolla gärna in SÅM:s konto på Tradera. Länk till annan webbplats. Där säljer vi prylar som lämnats på våra återvinningscentraler och som vi tror kan glädja någon annan. Allt säljs i befintligt skick till högstbjudande och vinsten går till välgörande ändamål.
Fler hållbara julklappar
Det finns mängder av hållbara julklappar att välja mellan. Du kan till exempel ge bort:
- en kurs eller upplevelse
- en stickling, surdeg eller något hembakat
- något hemgjort, exempelvis en bivaxduk eller ett kaffefilter
På samiljo.se/vintertips hittar du fler tips för en hållbar högtid.
* Undersökningen genomfördes av Svenska Handel och Sellpy, bland Sellpys kunder i oktober 2025. Den visar att nästan alla gärna tar emot en begagnad julklapp, men färre vågar ge en. Hela 92,3 procent kan tänka sig att få en second hand-julklapp, men endast 86,1 procent säger att de själva skulle kunna ge bort en. Läs mer om undersökningen via TT. Länk till annan webbplats.
%20amira-hegazy-3dDSZZ6KSiE-unsplash.jpg)
Fler nyheter
-
Avvikande öppettider 15-16 september
-
Det du inte längre behöver kan vara precis det någon annan söker
-
Välkommen till nya samiljo.se
-
Sommaröppettider 2026
-
Ny avfallslagstiftning påverkar detaljhandel och andra yrkesmässiga verksamheter
-
Varning för falska samtal om avloppsspolning
-
Det ska vara lätt att göra rätt
-
Ändrade öppettider för kontaktcenter 22 juni
-
Sommarutskick 2026
-
Kommunikationskit för minskat matsvinn i flerbostadshus