Grovavfall är sådant avfall som uppkommer i hemmet men som inte passar att slänga i hushållsavfallet. Det kan vara möbler, cyklar, kastruller, speglar, bananlådor, keramik och madrasser.
Grovavfallet lämnas på återvinningscentral. På återvinningscentralerna slänger du ditt grovavfall i containrar efter vilket material det består av. Till exempel trä, metall eller brännbart. Då kan vi se till att det tas om hand om på ett bra sätt och att så mycket som möjligt kan återvinnas.
Innan du slänger ditt grovavfall vill vi rekommendera dig att överväga om det du tänkt slänga istället går att ge bort eller sälja. På miljönär.se hittar du verksamheter som kan ta emot sådant som är helt och som du vill bli av med men som någon annan kanske vill ha istället.
När och var erbjuds grovsopsinsamling?
Gislaved:
I Gislaved finns möjlighet för hushåll att lämna sina grovsopor vid den mobila återvinningscentral som ställs ut på gröntipparna (återvinningsgårdarna) i Burseryd, Hestra och Reftele en dag var tredje vecka. Vid den mobila återvinningscentralen finns personal som hjälper dig att sortera och se till att avfallet hamnar i rätt container/behållare.
För 2019 gäller kl.14.00-18.00 följande platser och datum:
Reftele | Hestra | Burseryd |
20 mars | 27 mars | 3 april |
10 april | 17 april | 24 april |
8 maj | 15 maj | 22 maj |
29 maj | 5 juni | 12 juni |
19 juni | 27 juni | 3 juli |
Sommarstängt | Sommarstängt | Sommarstängt |
7 augusti | 14 augusti | 21 augusti |
28 augusti | 4 september | 11 september |
18 september | 25 september | 2 oktober |
9 oktober | 16 oktober | 23 oktober |
30 oktober | 6 november | 13 november |
Gnosjö:
I Gnosjö erbjuds tyvärr ingen extra grovsopsinsamling, utan du lämnar dina grovsopor på närmaste återvinningscentral.
Värnamo:
I Värnamo erbjuds tyvärr ingen extra grovsopsinsamling, utan du lämnar dina grovsopor på närmaste återvinningscentral.
Vaggeryd:
I Vaggeryd ges hushåll möjlighet att under våren 2019 lämna grovsopor i containrar utställda på sju olika platser runtom i kommunen. Avfall som består av olika material separeras i den mån det går och sorteras enligt anvisningar på plats av den som lämnar avfallet.
Klevshult: 13 april, klockan 08:00-13:00
Skillingaryd: 13 april och 4 maj, klockan 08:00-13:00
Hok: 27 april, klockan 08:00-13:00
Hagafors: 27 april, klockan 08:00-13:00
Åker: 4 maj, klockan 08:00-13:00
Bondstorp: 11 maj, klockan 08:00-13:00
Bratteborg: 11 maj, klockan 08:00-13:00